אמנות רחוב בגינה קהילתית באתונה


אמנות רחוב בגינה הקהילתית בשכונת אקסכריה באתונה

בלב אקסכריה, "שכונת האנרכיסטים" של אתונה הוקמה לפני כמה שנים, לאחר מאבק ארוך, גינה קהילתית לילדים וגם להורים. יש בה נדנדות, מגרש כדורסל, עצים שכבר נותנים קצת צל ואפילו בית בוץ מקסים וחצר גרוטאות, ויש בה גם את ציור הקיר המקסים הזה. השכונה כולה מלאה באמנות רחוב, אבל כיף במיוחד לשבת תחת עץ או להתנדנד יחד ולהתבונן בציור הענקי הזה. הוא משתרע על פני כמה קומות ומעורר מחשבות על חלומות, צמיחה, דיכוי ועתידן של הערים ובפרט אתונה שטרם יצאה מהמשבר הכלכלי בו היא נמצאת.


איך לדבר עם הילדות.ים על הציור?

כמו תמיד מתחילים בלהתבונן יחד. מה יש בציור? תנו להםן לומר מה הם רואות.ים: במילים, בתנועות, בצלילים ואפילו בהצגה קטנה. אח"כ אפשר לשאול עוד דברים: מה הגודל של הציור? ראינו פעם ציור כזה גדול? על מה ציירו אותו? מותר לצייר על קירות של בתים? (לפעמים כן ולפעמים זה לא חוקי אך נעשה בכל זאת). למה הציור נמצא ליד גינה ציבורית? ובכלל למה ברחוב ולא בבית או במוזיאון? מה טוב בזה, ומה לא?

עם ילדים גדולים יותר אפשר לחשוב האם זה צודק לצייר גם ללא היתר, האם האמנות שייכת לבעלי הבניין, לאמניות.ים או למי שצופים בה, ולתהות כך ביחד על המרחב הציבורי בו אנו חיים.


ואם אני רוצה לדעת יותר?

על אמנות רחוב אפשר לקרוא עוד עם הילדים באתר מוזיאון הילדים בחולון כאן, ובעצמכםן כאן. הכי טוב פשוט לשוטט בשכונה ולהתבונן בעבודות. יש המון מוצלחות, וויכוחים משפחתיים על טיבן תמיד מלמדים עוד הן על העבודות והן על ילדינו ובני/בנות הזוג...

איך ליצור בעקבות הציורים?

טוב להביא לטיולים משפחתיים גירים. זה לא תופס המון מקום ומהווה תעסוקה נוחה כשמחכים לאוכל, לאחים הקטנים או סתם כשרוצים לנוח. אחרי שרואים כמה עבודות ברחובות אפשר לעשות הפסקת ציור על המדרכות/קירות ולצייר בעקבות מה שראינו את יצירת הרחוב שלנו. נסו לחשוב יחד על מקום מתאים ועל מי שיוכלו לראות את העבודה. נסו לגבש נושא שמתאים לסביבה או למחשבות שלכן וצאו לדרך!


עוד ציור באותה גינה, הפעם על רקע מגרש הכדורסל

כמה זה עולה? ואיפה זה בכלל?

הכניסה לגינה בחינם, ואקסכריה (exarcheia) נמצאת ממש במרכז אתונה, צפונית מערבית לרחוב ippokratous וליד מוזיאון הארכיאולוגיה. הגינה נקראת self managed park Navarinou והיא נמצאת כאן.


מתי כדאי לבוא?

הכי טוב לבוא אחה"צ כשיש צל (חיוני במיוחד אם מבקרים בקיץ) ואז אפשר גם לשלב ארוחת ערב באחד מאין ספור המקומות המקסימים והזולים בשכונה.


מה יש עוד בסביבה?

מקום נחמד לאכול בקרבת מקום הוא Yiantes, אוכל יווני באיכות טובה בפטיו מלבב. לא לגמרי בשכונה אבל נפלא ביותר, גם לילדים, הוא מוזיאון האקרופוליס. בניגוד לאקפרופוליס עצמו שאין בו המון מה לראות והוא עמוס לעייפה בקבוצות תיירים, המוזיאון יפיפה, גדול אבל לא מדי, וערוך היטב לילדים. בקשו בכניסה את תרמילי הפעילות הניתנים חינם וצאו להכיר את אתנה או אלים אחרים. נסיעה טובה!

33 צפיות0 תגובות