איך לראות תערוכות אמנות עם ילדות וילדים?

כמו הרבה דברים שחווים עם ילדים.ות, גם תערוכת אמנות זו הזדמנות ללמוד מהןם לא פחות ממה שהםן לומדות.ים מאיתנו. בשביל הקטנים הגודל, הצבעים הצלילים והצורות מדברים בעד עצמם ואינם מצריכים הסברים רבים. עם גדולים יותר זו הזדמנות לשאול שאלות ולפתוח בשיחה כמו בכל נושא שעולה בבית, בכיתה או בקבוצה.

איפה מוצאים תערוכות? הכי פשוט לחפש המלצות על תערוכות שמתאימות גם לילדות.ים כאן בבלוג, או להסתכל באתרים של המוזיאונים הגדולים - מוזיאון ישראל בירושלים או מוזיאון תל אביב. בהרבה ערים נוספות יש מוזיאונים קטנים יותר ומעניינים לא פחות: בהרצליה, פתח תקווה, בת יםבאר שבעחיפה, אשדוד, עין חרוד, אשדות יעקב וברעם יש מוזיאונים ששווה לבדוק. ויש עוד גלריות סופר מעניינות, גם מחוץ לערים הגדולות או השכונות המרכזיות: גלריה דנה ביד מרדכי, הגלריה השיתופית בכברי, הגלריה החרדית וגם בית הנסן בירושלים, הגלריה באום אל פאחם, מרכז פירמידה ובית הגפן בחיפה, כולן שוות ביקור. יש אפילו מוזיאון נייד בשם זומו שמסייר ברחבי הארץ. בתל אביב עצמה יש הרבה גלריות מעולות: המרכז לאמנות עכשווית, גורדון ודביר הן בין הגדולות והמרתקות, אבל יש גם הרבה אחרות. לא לשכוח את אמנות הרחוב (למשל בתחנה המרכזית בתל אביב), אמנות ציבורית כמו האנדרטה של דני קרוון בבאר שבע, ופסטיבלים כמו המידברן, מנופים ואחרים. 

כמה זה עולה? במוזיאונים יש בד"כ הנחה או כניסה בחינם לילדים בימים מסוימים, וגם מבצעים שונים למבוגרים ולקבוצות. הכניסה לגלריות היא לרוב בחינם או בתשלום סמלי בלבד, כך שמדובר בבילוי חסכוני יחסית, ולא פחות חשוב מכך מחומם או ממוזג...

כמה זמן זה לוקח ביקור בתערוכה? כדאי לתכנן ביקור בתערוכה אחת בלבד בכל פעם. תערוכה די גדולה במוזיאון יכולה לקחת 20-30 דקות עם ילדות.ים, ותערוכה בגלריה קטנה 5 - 10 דקות. נסו לתכנן ביקור בתערוכה כחלק מסדר היום הרגיל: בדרך לגינה, אחרי החוג או תוך כדי סידורים, או שלבו אותה ביום כיף משפחתי או קבוצתי. אל תשכחו לשחק או להסתלבט בגן הפסלים של המוזיאון או במגרש המשחקים שליד הגלריה, לטייל בשכונה שמסביב למרכז האמנות ולהביא פיקניק או לאכול בסביבה.

איך למצוא תערוכה שתתאים לנו? הכי פשוט ומדויק ללכת עם התחושות שלכםן. הסתכלו באתר התערוכה, וקראו קצת על מה שמוצג. לא חייבים להכיר או להבין כל פרט אלא פשוט לבחור משהו שנראה לכםן: אם התמונות של התערוכה מעניינות ואם הנושא מסקרן אתכםן אז יש סיכוי שזה יתאים. זה כמובן לא מדע מדויק, וכמו בכל סרט או הצגה זו יכולה להיות חוויה מדהימה או שעמום גדול, כך שבואו בראש פתוח. במוזיאונים הגדולים יש בד"כ תערוכות שמיועדות לילדים, אבל אל תגבילו את עצמכןם אליהן - ילדים יכולים בקלות להבין גם תערוכות ל"גדולים" בדיוק כפי שהם מבינים את העולם סביבם יום יום. בני נוער ייהנו במיוחד מתערוכות שעוסקות בנושאים מאתגרים: סקס, פוליטיקה, אלימות או כל דבר אחר שמעורר רגשות עזים יכול לדבר אליהם במיוחד ולהוות פתח לשיחה שלא תמיד קל להתחיל בה.

אז מה לעשות בתערוכה? להסתכל, לדבר ולשחק. הכי קל לשחק "משחק רמזים" - משחק פשוט שמתאים מקטנטנים ועד לגדולים. התחלקו לקבוצות או לזוגות, הסתובבו בתערוכה ובחרו שלוש או ארבע יצירות. ציירו או כתבו כמה רמזים לכל יצירה (למשל מילה שמתחרזת עם שם היצירה, ציור של פרט מתוכה ורגש שהיא מעלה בכםן). החליפו את הרמזים בינכםן וחפשו את העבודות על פי הרמזים. עד שיגמר המשחק יצא לכםן לראות כבר את כל העבודות... אם יש בעבודות סאונד או תנועה אפשר גם להציג את הרמזים: תנועה עם הגוף, מבט של העיניים ולחישה של קול יכולים להפוך את המשחק לפעיל ומצחיק עוד יותר. 

ואם לא נבין כלום? לא חייבים להבין תערוכה, מה גם שאמנות טובה היא כזו שמייצרת "הבנות" שונות. הכי חשוב לתת ביטוי למחשבות, ההרגשות והשאלות שעולות אצלכםן ואצלםן. שאלה כמו "מי זה האיש הזה בצילום?" למשל, לא מחייבת מענה עובדתי אלא פשוט הרהור משלכםן: "אני לא יודעת מי האיש הזה, אבל תראה את העננים השחורים מסביבו. הם גורמים לו להראות די מפחיד" אם רוצים אפשר תמיד לקרוא עוד אח"כ. הימנעו משאלות רחבות התובעות מענה ברור כמו "מה רואים כאן?" אלא עמדו מול עבודה אחת וחשבו ביחד על הצבעים, הצורות הרגשות והתכנים המופיעים בה. לכו עם האסוציאציות שלכם: "הברוש הזה ממש מזכיר את הברוש ברחוב שלנו. בעצם כל העבודות כאן די מזכירות את השכונה שלנו...". נסו להתבונן לא רק בדברים שאתםן מזהים אלא גם בקווים, בגודל, בסידור של הדברים ביצירה, ובשאר המרכיבים הויזואלים שיעזרו לכםן להעמיק את הראייה.

רוצות.ים לבקר איתי בתערוכות? לארגן ביקור או סדרת מפגשים למשפחה, לקבוצה או לגן/כיתה שלכןם? 

אפשר גם ללמוד איך לבקר בתערוכות עם ילדים.ות: ארגנו השתלמות יצירתית לארגון שלכםן, בואו לבנות תכנית סיורים, או פשוט התיעצו עמי איך לבקר בתערוכות עם הילדות.ים הפרטיים...

מרב ירושלמי

054-7417042

meravyerushalmy@gmail.com

רחובות