אז איך יוצרים עם ילדות וילדים?

יש המון דרכים ליצור, כל משפחה, ילד.ה אשת או איש חינוך מוצאות.ים את הדרך שלהם. אבל יש כמה עקרונות שעובדים (כמעט) תמיד:

חפשו השראה. משהו מעניין, מרגש, יפה או מרגיז. צילום שראיתםן באינסטגרם או יצירת אמנות, סיפור או סרט, שיחה או הנוף מהחלון. כל דבר הולך, ובתנאי שהוא מעורר רגש או מחשבה. זכרו, השראה היא רק טריגר, לא קנה מידה לתוצאה הסופית.

זקקו את הדבר שמדבר אליכםן. זה הצבע של עלי השלכת מחוץ לחלון? המטען הרגשי בסיפור? הקישור המשפחתי לסבא וסבתא? מושג חדש שאתןם רוצות.ים ללמד?  

חפשו דרך נוחה וזמינה להפוך את הדבר שדיבר אליכןם לבסיס ליצירה. כאן בבלוג תמצאו הרבה רעיונות וכמובן חיפוש קצר בגוגל או פינטרסט יביא אתכםן לאין ספור רעיונות נוספים. אל תנסו לדחוס יותר מדי דברים ליצירה אחת. יצירה שמורכבת כולה מצורות שנמצאו בחיפוש במגרות המטבח למשל, יכולה לרתק ילדים מכל הגילאים.

תנו הנחיות, מדויקות אך קצרות ואז עזבו אותםן  ליצור כאוות נפשםן. אל תעירו להןם, ואל תשוו בינהםן. תוכלו מדי פעם לעצור ולהראות את אחת ההמצאות של הילדים. משפטים כגון: "תראו איך נגה ציירה את כל הצורות בגוונים של אדום" או "שימו לב איך נדב הצמיד את כל הצורות אלו לאלו" מספיקים בכדי לעודד אתגר והתפתחות. אל תבקרו את הילדות.ים אם לא יצרו בדיוק לפי ההנחיות - עכשיו זה הזמן שלהםן.

כסיכום, שבו מול היצירות ודברו עליהן. בקבוצה הכי פשוט לבקש מכל אחת ואחד לומר מה הוא אהב בעבודה של חברה או חבר. כוונו את הילדות.ים וגם את עצמכןם לומר משפטים מדויקים ולא שיפוטיים: "אהבתי את הכתם הורוד בציור של אביתר כי הוא הרבה יותר גדול מהכתם הירוק שעל ידו" למשל. אם אתםן עוסקות.ים בנושא מסויים בקשו מהילדות והילדים לומר משפטים שקשורים לנושא: "הכי אהבתי את המשקפיים בציור של רותם כי הן דומות למשקפיים השחורים של סבתא שלי".

מרב ירושלמי

054-7417042

meravyerushalmy@gmail.com

רחובות